Noc muzeów

Wielkie święto miłośników sztuki . Noc Muzeów. W Polsce co czwarty obywatel odwiedza przynajmniej raz w roku wystawę lub ekspozycję poświęconą specjalnym pokazom muzealnym i wystawienniczym. W roku 2017 to coroczne wydarzenie przypada w Polsce w dniach 20-21 maja. Chyba tylko w Krakowie rozpocznie się ono dzień wcześniej, a w kilku miastach tydzień później. W jej ramach w całej Polsce będzie można bezpłatnie zwiedzać tysiące muzeów, zamków, fortów i innych historycznych obiektów. 

nocmuzeum

Przedsięwzięcie organizowania nocy muzeów  już dwudziestoletnią tradycję a  zapoczątkowana została w Berlinie w 1997 roku. Nad Wisłą pierwszą noc muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Zamek Sułkowskich i mieszczące się w nim Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej  także  ulega tej tradycji. W tym roku zaprasza na wydarzenia  20 maja. Zapewniamy, że przygotowano moc atrakcji, tym razem pod hasłem Sensacyjna noc w zamku na wzgórzu.

Pretekstem do opracowania programu nadchodzącej Nocy jest najnowszy kryminał Zamek na wzgórzu autorstwa K.M. Bakowa oraz wystawa czasowa Metapolis. Bielsko-Biała, prezentująca grafiki Krzysztofa Marka Bąka. Głównym punktem programu będzie gra dla publiczności – Na tropie zamkowych tajemnic – której odważny i dociekliwy zwycięzca otrzyma wspaniałą nagrodę. Dobra zabawa gwarantowana! Bilet wstępu – 2 zł.

Muzeum Motoryzacji mieszczące się w Bielsku-Białej przy ul. Kazimierza Wielkiego 1) zaprasza na podziwianie kolekcji zabytkowych samochodów wewnątrz i na zewnątrz muzeum, 20 maja w godz. 18.00-23.00.

motomuseum

20 maja w godz. 18.00-24.00 zaprasza również Archiwum Państwowe w Katowicach oddział w Bielsku-Białej (ul. Piłsudskiego 43). W programie:
– wystawa „U źródeł Wisły” – rzeka Wisła w materiałach archiwalnych AP w Katowicach
– dokumentacja architektoniczna jako źródło historyczne – wystawa oryginalnych projektów ze szczególnych uwzględnieniem prac Karola Korna oraz czasopism architektonicznych z zasobu AP Oddział w Bielsku-Białej
– zwiedzanie siedziby Archiwum Państwowego Oddział w Bielsku-Białej
– prezentacja etapów powstawania budynku archiwum (filmowe nagrania ze starych siedzib, makiety projektów nowej siedziby archiwum)
– zwiedzanie magazynów archiwalnych