Święto wolnej książki

To już czternasta edycja ogólnopolskiego Święta Wolnej Książki. Pomysł wyróżnienia książki i dedykowania jej specjalnego dnia 13 czerwca wywodzi się z projektu BOOKCROSING ...inaczej nazywany uwalnianiem książek, krążeniem książek lub książkokrążeniem.

book

Wspaniała idea w otwartej przestrzeni publicznej nieodpłatnego przekazywania książek najczęściej poprzez zostawianie ich w specjalnie oznaczonych miejscach, by ktoś mógł je zabrać, przeczytać i znów zostawić w tym samym lub innym wyznaczonym do tego miejscu. W  projekcie postawiono na spontaniczność i kreatywność organizatorów  jak i samych uczestników. Książki mogą być zatem deponowane w wybranych punktach ale też zostawiane w przypadkowych miejscach takich jak tramwaj, pociąg, park czy uczelnia.

Dobrze jest wtedy książki oznaczyć stosowną informacją, takiej na przykład treści: Cześć, jestem uwolnioną książką, jeśli chcesz, to weź mnie ze sobą, jestem za darmo, oraz krótką informacją o bookcrossingu. Projekt wolnej książki powstał w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych Ameryki . Przestrzenie ulic, uczelni, skwerów, przystanków autobusowych  i dworców kolejowych szybko wypełniły punkty wymiany książek.

book1


Bookcrosserzy, czyli ludzie uprawiający bookcrossing, tłumaczą swoją ideę tym, że książki nie lubią być więzione w domu na półkach, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane. Projekt bardzo szybko swoim zasięgiem objął cały świat. W roku 2009 na świecie krążyło już prawie 6 milionów uwolnionych ksiązek. Dzisiaj, według bardzo szacunkowych danych, zasięg całego ruchu obejmuje ponad milion czytelników na całym świecie, z czego około 20  tysięcy w Polsce.

book3

Idea Bookcrossingu w Polsce pojawiła się w październiku 2003 roku. Równolegle uruchomiono dwa polskie portale boockrossingowe: pierwszy (www.bookcrossing.pl) z inicjatywy Macieja Ślużyńskiego i Lechosława Gawrońskiego i drugi (www.gazeta.pl/podajksiazke) - za sprawą Tomasza Brzozowskiego wspieranego przez "Gazetę Wyborczą". Pierwszy z nich wciąż funkcjonuje.

buk5

Również w 2003 roku uczniowie XXX LO im. Ignacego Krasickiego z Łodzi uwolnili ponad 400 książek między innymi w autobusach, na ławkach, w hipermarketach, kinach i łódzkich teatrach. Częścią akcji był także happening "uwolnij książkę" który odbył się wtedy na ulicy Piotrkowskiej.