Pamięci poległych strażaków

W sobotę po południu - 18 lipca 1970 r. - zahuczały syreny alarmowe w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Śląsk Cieszyński nawiedziła jedna z licznych w jej historii powódź. OSP i Zawodowa Straż Pożarna z obu części miasta ewakuowała ludność z najbardziej zagrożonych miejsc, wypompywywała wodę z zalanych piwnic, pilnowała stan wody etc.

cieszpow

Następnego dnia Most Wolności pilnowała Straż Pożarna z obu części miasta. O godz. 7:30 czescy strażacy zostali odwołani do pobliskiej Sibicy, by sprawdzić stan brzegów w okolicach Balin. W tym czasie rzeka Olza przekroczyła stan alarmowy o 460 cm.W najbardziej newralgicznym miejscu zmagało się 14 strażników, kiedy w przeciągu paru sekund zerwana została połowa mostu. Część strażaków zdołała dobiedz do brzegu, cześć spadła do wody. Spośród 14 osób uratowano 9. Ciała dwóch nigdy nie odnaleziono.

mem

Zarząd Oddziału Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Cieszynie zaprasza na uroczystość upamiętniającą 47 rocznicę tragicznie zmarłych strażaków w czasie powodzi 1970 roku, ratujących Most Wolności. Uroczystość odbędzie się dnia 28 lipca 2017 roku o godz. 18.00 przy Moście Wolności w Cieszynie.