Przerwany lot Antoine de Saint-Exupery'ego

Dzisiaj - 117 lat temu - urodził się jeden z najwybitnierjszych pisarzy francuskich, autor "Małego Księcia". Także dzisiaj przypada 73 rocznica jego zaginięcia. Tak, celowo nie piszę "śmierci" bowiem o tym co się z Nim naprawdę stało nie wiadomo do dzisiaj.

exupery

W maju 2000 roku płetwonurek Luc Vanrell odnalazł niedaleko miejsca, gdzie wyłowiono wcześniej bransoletę, szczątki samolotu rozrzucone na tysiącach metrów kwadratowych morskiego dna. Chociaż nigdy oficjalnie nie potwierdzono odnalezienia ciała pisarza, bransoletka i szczątki samolotu znajdowały się w promieniu około 80 kilometrów od nadmorskiej miejscowości Carqueiranne, gdzie na początku sierpnia 1944 roku morze wyrzuciło na brzeg niezidentyfikowane ciało francuskiego pilota, które mieszkańcy pochowali anonimowo na pobliskim cmentarzu.

Już we wczesnej młodości przyszły pisarz zafascynowany był samolotami, możliwością unoszenia się ponad ziemią. Po wybuchu II wojny światowej służył jako pilot wojskowy, po klęsce Francji przedostał się do USA, gdzie przebywał przez ponad 2 lata. W 1943 roku ukazał się „Mały książę”, alegoryczna opowieść o chłopcu z asteroidy B-612, który przybywa na Ziemię i w rozmowach z pewnym lotnikiem opowiada swe przygody i refleksje. Saint-Exupery treść swego dzieła ozdobił własnoręcznymi rysunkami, które świetnie korespondują z poetyckim językiem „Małego księcia”.

lepetit

W prozie opartej głównie na wątkach autobiograficznych, należącej do klasyki literatury współczesnej, głosił braterstwo wszystkich ludzi, potrzebę odwagi, prawości i moralnego obowiązku. Antoine de Saint-Exupery napisał oczywiście również i inne książki m.in.: "Poczta na południe", "Nocny lot", "Ziemia, planeta ludzi". W 1935 roku  Antoine pisał dla tygodników francuskich reportaże z Moskwy,  potem z Portugalii, a podczas wojny domowej w Hiszpanii z frontu. Przeżył trzy poważne katastrofy lotnicze. Po jednej z nich w Gwatemali, lecąc z Nowego Jorku do Ziemi Ognistej, już nigdy nie odzyskał pełnej sprawności fizycznej.

antoine

Po powrocie do Francji pisarz powrócił do latania bojowego i w czasie jednej z misji, 31 lipca 1944 roku, jego samolot został zestrzelony, a autor „Małego księcia” zginął.