W tym roku do Pragi za 19 złotych ?

Mówili - to se ne egzistuje , ale jak gdyby na przekór malkontentom i wyrażnej niechęci polskich przewoźników kolejowych na nasze narodowe tory jeszcze w tym roku wjedzie pierwszy czeski pociąg prywatnego przewoźnika LEO EXPRESS. Ale to nie koniec sensacji. Z Krakowa przez Katowice dojedziemy do Pragi już za 19 złotych ...Dla bielskich fanów czeskiej Prahy to będzie super gratka !

leopremium

Jak podaje portal fly4free.pl  " do tej pory na polskich torach nie było prywatnego przewożnika pasażarskiego. – Właściwie przecieramy szlaki, jeśli chodzi o branżę prywatnych przewoźników kolejowych. W tej chwili jesteśmy na etapie załatwiania formalności, mamy już odpowiednie licencje, ale walczymy między innymi o pozwolenia na tzw. otwarty dostęp do torów – powiedział w piątek w rozmowie z Fly4free.pl Peter Jančovič, dyrektor rozwoju i sprzedaży Leo Express. – Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, już za kilka miesięcy w Polsce pojawią się złoto-czarne pociągi naszej firmy – dodaje.

Choć plany ekspansji na rynku kolejowym nie były tajemnicą, to do tej pory firma nie zdradzała zbyt wiele na temat planowanych kierunków. Teraz wiadomo już, że pierwsze pociągi będą kursowały między Krakowem a Pragą, z przystankiem m.in.: w Katowicach, Ołomuńcu i Ostrawie. Podróże mają odbywać się codziennie na pokładzie pociągów FLIRT i trwać ok. 6,5 godziny.

 

– To będą wygodne, nocne połączenia. Na pewno będziemy mieć konkurencyjne ceny. Ceny biletów będą zaczynały się już od 19 PLN, a im więcej pasażerów będzie z nami podróżować, tym ceny będą mogły być niższe – przekonuje Jančovič.Pierwotnie start trasy miał nastąpić już 1 września, jednak przedstawiciele Leo tłumaczą, że była to data najwcześniejszego możliwego uruchomienia trasy, a nie planowany termin otwarcia. Rozkład jazdy nie ulega jednak zmianie. Pociąg z Krakowa ma odjeżdżać o 00:45, by dojechać do Pragi na 8:19. W drogę powrotną pociąg będzie wyjeżdżał z Pragi o 15:19, by przyjechać do Krakowa o 22:45.Kluczową kwestią jest teraz opinia Urzędu Transportu Kolejowego, który ma zabrać głos w sprawie, czy wejście na tory nowego przewoźnika nie będzie zagrożeniem dla PKP Intercity.Ideę prywatnych przewoźników w transporcie kolejowym Leo Express wdrożył już na Słowacji, w Czechach i Niemczech. We wszystkich przypadkach pomysł sprawdził się doskonale.– Nie liczymy na żadne dotacje, bo ich nie potrzebujemy. Musimy załatwić tylko formalności w polskich urzędach, ale procedury już ruszyły. A wpuszczenie nas na polskie tory jest w interesie obu stron – zapewnia przedstawiciel Leo Express.