Dawnej techniki czar ...

Zbliża się koniec wakacji ale przecież to nie koniec świata ... Przed nami Babie Lato i Złota Polska Jesień . Na najbliższy weekend , oraz na każdy z wielu następnych , szukamy dla siebie nowych atrakcji, miejsc interesujących gdzie moglibyśmy spędzić miło czas. Z pewnością jedym z takich miejsc jest bielskie muzeum Stara Fabryka. Gdzie się znajduje? Przy Placu Żwirki i Wigury. W samym centrum Bielska-Białej

muzeumtechniki

To właśnie tutaj część budynków dawnej fabryki sukna rodziny Büttnerów zaadoptowano na pomieszczenia  oddziału Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej (do 2013 roku Muzeum Techniki i Włókiennictwa). Wystawa eksponatów ma charakter stały . Możemy tam zobaczyć niezwykłe przedmioty i urządzenia ; od  maszyn włókienniczych do małego fiata.

Oglądając muzealną wystawę możemy zobaczyć jak przemysł Bielska-Białej w XIX i XX wieku wzbogacał swoje industrialne oblicze dwumiasta na śląsko-małopolskim pograniczu w świat warsztatów, manufaktur i fabryk. Wilk, selfaktor, postrzygarka... to tylko kilka niezwykłych urządzeń z wielu innych, które tu znajdziemy.Zabytki techniki włókienniczej, to wyjątkowa kolekcja maszyn i urządzeń, pracujących niegdyś w bielskim przemyśle, zgromadzonych w salach przędzalni, przygotowalni, tkalni i wykończalni. Galeria w Fabryce, ulokowana na poddaszu, zaprasza na wystawy czasowe. W informacji internetowej o Muzeum czytamy :

"Muzeum znajduje się na Żywieckim Przedmieściu, w budynkach dawnej wytwórni, a od 1887 roku fabryki sukna i towarów wełnianych, założonej przez bielskiego sukiennika Karola Büttnera (1833-1884), później prowadzonej przez jego synów Karola Teodora (1863-1932) i Gustawa Adolfa (1865-1933). Zespół zabudowań powiększał się stopniowo. Na zakupionej w 1868 roku posesji najpierw wystawiono dwupiętrowy dom przy ul. 1 Maja 8 z warsztatami i oficynami od strony dziedzińca, a w 1888 roku wielokondygnacyjny budynek fabryczny przy ul. Sukienniczej. Dwupiętrowa hala z obszernym poddaszem od strony pl. Żwirki i Wigury, mieszcząca główną część ekspozycji Muzeum, powstawała w dwóch etapach: w 1900 roku wzniesiono jej część północną, a w latach 1906-1907 południową, z klatką schodową. Dalsze zabudowania w miejscu dzisiejszych zieleńców oraz kamienicę przy pl. Żwirki i Wigury, własność Büttnerów od 1906 roku, wyburzono przy poszerzaniu ul. Zamkowej w 1974 roku. W latach 30. XX wieku, w miejscu starego parterowego domu na rogu ul. Sukienniczej i 1 Maja stanął tzw. bazar, w którym ulokowała się m.in. kawiarnia Adlon. W tym czasie firma Karola Büttnera Synowie zatrudniała 150 robotników w dwóch zakładach, obok produkcji tkanin sukiennych, szewiotów i tkanin czesankowych rozpoczęto też ręczny wyrób dywanów. Działały przedstawicielstwa w Poznaniu i Gdańsku, a wyroby trafiały m.in. do krajów Bliskiego Wschodu. Po II wojnie światowej upaństwowiona fabryka weszła w skład Zakładów Przemysłu Wełnianego (ZPW) im. Leona Laska, później znana była jako ZPW „Bewelana” zakład B/A. Po zakończeniu działalności przemysłowej posesję podzielono między nowych właścicieli, część zabudowań przeznaczając na potrzeby ówczesnego Muzeum Techniki Włókienniczej, które wprowadziło się tutaj w 1983 roku." Gorąco polecamy to miejsce !