Nowe stacje kolejowe na beskidzkim szlaku

Od kilku miesięcy trwa remont linii kolejowej z Bielsko-Biała do Zwardonia. Wiele ma się na tym szlaku zmienić. Znikają stare tory, przebudowie ulega infrastruktura. Inwestycja obejmie przebudowę peronów na stacjach Bielsko-Biała Leszczyny i Wilkowice Bystra oraz na przystankach osobowych Bielsko-Biała Lipnik i Bielsko-Biała Mikuszowice. Prace potrwają do grudnia 2018 roku i pochłoną ok. 60 mln złotych.

lipnicki

prace na dworcu B-B Lipnik

-Perony będą podwyższone do 76 cm i wyposażone w elementy małej architektury – wiaty, ławki, gabloty informacyjne. Większy komfort i bezpieczeństwo podróżnym zapewni nowe oświetlenie peronów i dróg dojścia oraz czytelne oznakowanie stacji i przystanków osobowych – podała spółka PLK w komunikacie.

Modernizacja umożliwi m.in. zwiększenie prędkości jazdy pociągów. W miejscach, gdzie obecnie osiągają maksymalnie 70 km na godz., będą mogły rozpędzić się do 120 km na godz. - Pozytywne zmiany zapewni wymiana 16 km torów oraz 16 rozjazdów, które zostaną wyposażone w urządzenia elektrycznego ogrzewania. Kompleksowo zostanie przebudowana sieć trakcyjna. Prace przewidują także naprawę 29 obiektów inżynieryjnych, m.in. wiaduktów, mostów, przepustów i przejść pod torami - zaznaczono.

bystrakolej

tak wygląda obecnie przejście z peronu na dworzec w Wilkowicach-Bystrej

Przebudowanych zostanie 11 przejazdów kolejowo-drogowych. Pojawią się nowe urządzenia samoczynnej sygnalizacji oraz do sterowania ruchem kolejowym. Przejazdy będą lepiej oświetlone i wyposażone w monitoring.

dwkolejzyw

Dworzec i perony w Żywcu - po remoncje. Piękne !

Modernizacja będzie realizowana w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Spółka podała, że w wartość całego projektu pod nazwą „Prace na linii kolejowej nr 139 na odcinku Czechowice-Dziedzice – Bielsko-Biała – Zwardoń (granica państwa)” szacowana jest na 200 mln zł. Sukcesywnie ogłaszane będą kolejne przetargi. Zakończenie prac zaplanowano do 2023 r.