Nowych stacji "pierwsze koty za płoty "...

Wygląda na to ,że wykonanie pierwszego etapu modernizacji kolejowego szlaku z Bielska-Białej do Węgierskiej Górki zacznie być realne a zmiany ... widoczne. Na 15 października wykonawcy inwestycji przewidują oddanie toru nr 2 łaczącego stację Wilkowice , Bielsko-Białą Leszczyny z śródmiejską stacją Bielsko-Biała Lipnik.

DSC 2206

Po okresie burzenia i nieszczenia na stacji przy ul Broniewskiego, przyszedł czas na układanie nowej nawierzchni peronu, stawiania zadaszenia i elementów małej architektury. Z pyłu i błota wyłoniła się nowa stacja kolejowa. Zniknęły dawne zadaszenia peronu od strony Placu Fundacji, wycięto wiele drzew i krzewów.

 

Po zakończeniu obecnego etapu, wykonawca przystąpi do wymiany toru nr 1 i remontu pozostałych stacji kolejowych. Modernizacja szlaku Czechowice-Dziedzice - Bielsko-Biała - Węgierska Górka potrwa do 2023 roku. Nie mniej już od 15 października pasażerowie pociągów przyjeżdżających w to miejsce, będą mogli zobaczyć z okien  o wiele ładniejszy widok  niż tylko dawne stalowe konstrukcje . Kolej zmienia się na lepsze.Pierwsze koty za płoty !

DSC 2204

W najbliższych latach zmienią się na tej trasie nie tylko tory i stacje. Zmienią się prędkości jadących pociągów. Zamiast obecnych 30 km/h możliwa będzie jazda niektórych pojazdów torowych z prędkością 120 km/h. Czy będzie to korzystne dla mieszkańców a także dla zachowania bezpieczeństwa na przejazdach drogowo-kolejowych  - czas pokaże.

DSC 2203

Czy poza dudniącymi autami mknącymi trasą szybkiego ruchu wśród Beskidów nie pojawi się problem zbyt szybko mknących pociągów ? Pytań i wątpliwości jest wiele. Trasa nie przebiega przez puste pola ale przez gesto zaludnione beskidzkie miejscowości a ludzie tu mieszkający to nie kolejarze ...