Kanadyjski szpital rośnie w Żywcu

Trwa , rozpoczęta w 2016 roku, budowa Szpitala Powiatowego w Żywcu. Teraz inwestycja wchodzi w decydującą fazę Obecny harmonogram prac przewiduje ukończenie robót w drugiej połowie 2018 roku. Wszyscy trzymamy kciuki, za oczekiwany przez wszystkich mieszkańców Podbeskidzia, nowy obiekt dedykowany naszym chorym.

nowyszpital

Należy oczekiwać, że teraz po zakończeniu prac budowlanych rozpocznie się etap instalacji sprzętu medycznego oraz wyposażenia. W przyszłym roku trwać już będą konkretne prace i przygotowania do przeniesienia pacjentów do nowego szpitala - o czym zapewniają przedstawiciele firmy InterHealth Canada Limited - budującej obiekt.

 W październiku Zarząd InterHealth Canada podjął decyzję, że w celu zapewnienia najlepszej możliwej efektywności korzystniejszym rozwiązaniem będzie zlecenie kolejnych etapów budowy firmom, które posiadają najlepszą wiedzę na temat lokalnego rynku.

szpital

Po wybudowaniu i wyposażeniu obiektu InterHealth Canada będzie nim zarządzała przez 30 lat. Firma działa w ten sposób przy prowadzeniu, podobnych do żywieckiej, placówek na całym świecie, m.in. w Wielkiej Brytanii czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Poza zasadniczym projektem i jego wykonaniem przez Kanadyjczyków, do starostwa należało jedynie m.in. odwodnienie działki na Polach Lisickich i doprowadzenie do niej mediów. Po 30 latach szpital stanie się własnością powiatu. W placówce będą m.in.: specjalistyczne poradnie, zintegrowany oddział chirurgiczny, szpitalny oddział ratunkowy połączony z lądowiskiem dla helikopterów.Kanadyjska firma będzie miała obowiązek prowadzenia działalności medycznej w takim samym zakresie, jaki jest realizowany obecnie przez Zakład Opieki Zdrowotnej w Żywcu. Jednocześnie umowa PPP pozwala Partnerowi Prywatnemu na rozszerzenie zakresu usług.

szpitzywiec

Budynek szpitala będzie liczył cztery kondygnacje o powierzchni ok. 18 tys m kw z możliwością rozbudowy.  W sumie szpital został zaplanowany na 340 łóżek szpitalnych oraz 40 łóżek opieki długoterminowej. Z pewnością będzie to najnowocześniejsza placówka szpitalna w tej części Polski a sposób zarządzania tym obiektem jaki zaproponowany został przez firmę z Kanady będzie mógł nauczyć derekcje i zarządy innych placówek służby zdrowia w Polsce wielu potrzebnych metod i technik prowadzenia szpitala na najwyższym poziomie.