Andrzejkowe wróźby także dla niedowiarków

W odległej przeszłości wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt bo dla mężczyzn przeznaczone były katarzynki). Dawniej wróżby andrzejkowe traktowano niezwykle serio . Rytuał wróżby wykonywany był samotnie, w ukryciu lub tylko w obecności wybranych. A dzisiaj ?
andrzejki
Andrzejki co roku obchodzimy w wigilię dnia świętego Andrzeja w nocy z 29 na 30 listopada. W tym roku data ta wypada na noc z środy na czwartek. Dla wielu osób Andrzejki to szansa na poznanie wydarzeń, które nastąpią w przyszłości w naszym życiu. Wykonując różnorodne czynności, posługując się szczególnym rytuałem, tego wieczoru możemy odkryć imię naszego przyszłego wybranka, nazwę naszego zawodu, czy też poznamy ilość dzieci którymi obdarzy nas los.
Wśród najczęściej wybieranych wróźb tego wieczora spotykamy :
- lanie wosku przez oczko klucza do naczynia z chłodną wodą. Z ksztłtu zastygłego wosku odczytamy wygląd przyszłego partnera lub charakterystyczną cechę wykonywanego w przyszłości zawodu
andwrozb
- wyścig butów, w którym bierze udział lewe obuwie uczastników zabawy. Ustawiamy je jeden za drugim od kąta pokoju w kierunku drzwi. Po zakończeniu pierwszego układu butów, lewy but ostatniego w tej kolejce uczestnika wróżby staje się pierwszym. Za nim ustawia się przedostatni w poprzedniej kolejce i tak dalej aż do momentu, w którym but któregoś z uczestników wróźby dotknie drzwi. Właściciel buta zmieni najszybciej stan cywilny.
- we wróżbie "Przebite serce" z papieru wycinamy serce, na którym - z jednej strony - wypisujemy kilka imion męskich. Po odwróceniu serca wróżąca sobie dziewczyna nakłuwa je szpilką ( z zamknietymi oczami). Tradycja przekonuje, że nakłute szpilką imię będzie nosił przyszły mąż.
Oficjalnie po raz pierwszy użyto sformułowania „andrzejki” za sprawą Marcina Bielskiego, renesansowego poety, pisarza i tłumacza, który w 1557 r. w swojej sztuce teatralnej „Komedyjka Justyna i Konstancyjej” umieścił wzmianki o andrzejkowych wróżbach.

http://mowimyjak.se.pl/styl-zycia/uroczystosci/andrzejki-co-za-swieto-skad-wywodza-sie-andrzejki-historia-wrozby,87_32847.htmlautor zdjęcia : chutorkozacki.pl