Dlaczego Sylwester i do tego w niedzielę ?

Ostatni raz obchodziliśmy Sylwestra w niedzielę 2006 roku . Przejście ze Starego roku do nowego ma swoją wielowiekową tradycję. Kościół świętuje ten dzień od czasu, gdy Św. Sylwester wstąpił na tron papieski w styczniu 314 r. Zasiadał na nim bardzo długo – przez 21 lat. Po edykcie mediolańskim, kończącym erę prześladowań chrześcijan w cesarstwie rzymskim, podjął organizację struktur życia kościelnego.

sylwesterpius

Za jego pontyfikatu odbył się I sobór powszechny w Nicei nad Bosforem (325 r.). Nie uczestniczył w nim osobiście – wysłał tam jednak swoich legatów, a następnie zatwierdził uchwały tegoż soboru. Przyjęto tam m.in. Wyznanie wiary, które wypowiadamy w czasie Mszy św., oraz ogłoszono dogmat o Boskości Syna i Jego równości z Ojcem. Gdy Konstantyn Wielki wybudował Bazyliki św. Jana na Lateranie i św. Piotra na Watykanie, Sylwester I dokonał obrzędu ich uroczystej konsekracji. Zmarł 31 grudnia 335 r., dlatego na ten dzień ustanowiono jego wspomnienie.

Pierwsza zabawa sylwestrowa odbyła się prawdopodobnie w 999 roku naszej ery, kiedy ludzie spodziewali się końca świata (co skądinąd jest nam całkiem bliskie). Kiedy jednak minęła północ, a świat się nie skończył i nic nie zapowiadało katastrofy, ludzie zaczęli świętować, balować i bawić się wspólnie dla uczczenia nowego roku. Stąd tradycja, by ten wieczór spędzić w sposób niecodzienny i dać upust wszelkim swoim szaleństwom i porywom.

fajer

O tym kiedy wypadnie ostatni dzień odchodzącego roku decyduje " matematyka" kalendarza i wiele tradycji kościoła, które potrafią zmienić nawet poniedziałek w Nowy Rok.  Redakcja podbeskidzia.tv i Fundacja Rozwoju Miasta Bielska-Białej życzy wszystkim wspaniałej zabawy i zdrowego, radosnego wejścia w Nowy Rok 2018. Niech będzie dla wszystkich szczęśliwy i spokojny !!