W cieniu Misia Puchatka

To właśnie dzisiaj,w 1882 roku urodził się Alan Alexander Milne – brytyjski pisarz, autor książek dla dzieci Kubuś Puchatek oraz Chatka Puchatka. Bohater jego książki w żaden sposób się nie zestarzał i jak pokazuje rozmiar jego popularności nadal chce pozostać sobą.

amilne

Wiele pokoleń fascynowało się przygodami Misia Puchatka. Dla ogromnej liczby czytelników na całym świecie, pozostawał literackim przyjacielem przez całe ich życie. Wzruszające, pełne liryzmu przygody Krzysia i jego przyjaciół w Stumilowym Lesie. Obdarzone ludzkimi cechami charakteru zwierzątka śmieszą i bawią z jednej strony naiwnością, z drugiej – filozoficznym podejściem do życia. Niezwykłe ilustracje Ernesta H. Sheparda oraz doskonały przekład Ireny Tuwim sprawiają, że od wielu lat książki o Krzysiu, Puchatku, Kłapouchym i Prosiaczku należą do ulubionych lektur dzieci i młodzieży.

"Kiedy A.A. Milne ukończył studia, dostał od swojego ojca tysiąc funtów. Dzięki nim udał się do Londynu i rozpoczął swoją pisarską karierę. Jednym z pierwszych opublikowanych jego dzieł była parodia przygód Sherlocka Holmesa. Od 1906 roku związał się na stałe z pismem "Punch", gdzie regularnie pisywał krótkie artykuły, a po pewnym czasie został awansowany na zastępcę edytora. Wtedy Owen Seamen – ówczesny właściciel gazety - poznał go ze swoją chrześniaczką Dorothy De Selincourt. Para wzięła ślub w 1913 roku.

puchatek

W 1920 r. urodził się syn państwa Milne, któremu nadali imiona Christopher Robin. Szczęśliwy ojciec zajął się pisaniem wierszy. Obdarowywał nimi żonę - ona jednak wysyłała je do londyńskich redakcji i dzięki niej duża ilość pism zwróciła uwagę na jego talent i prosiła autora o pisanie wierszy dla dzieci, które szybko stały się bardzo popularne. Tak powstał zbiór wierszyków pod tytułem "When We Were Young".Na pierwsze urodziny syna, autor podarował mu pluszowego misia. To dało początek historii o misiu o bardzo małym rozumku, powszechnie teraz znanym. W 1926 roku Milne wydał "Kubusia Puchatka", a już dwa lata później "Chatkę Puchatka". To właśnie stworzenie postaci sympatycznego misia przyniosło mu międzynarodową sławę i uczyniło szanowanym i rozpoznawanym autorem."

cytowany fragment pochodzi z materiałów: filmweb.pl