Na Zadymce dwa "Asy z rękawa"

Imponująco i energetycznie zapowiada się dzisiejszy koncert w bielskim Klubie Klimat. Organizatorzy Bielskiej Zadymki Jazzowej przygotowali występ dwóch jazzowych "Asów" : Monty Aleksander Trio i Jeana Luc Ponty'ego z Qintetem. Posiadacze biletów i wejściówek należeć będą zatem to szczęściarzy, którzy zobaczą prawdziwych mistrzów .

Monty Alexander Trio Jean Luc Ponty Quintet

Pochodzący ze stolicy reggae, Kingston na Jamajce, pianista i kompozytor Monty Alexander jest jednym z najważniejszych muzyków amerykańskiego jazzu, często porównywanym ( za grację oraz elokwencję swingu) np. do Oscara Petersona czy Arta Tatuma. Wychowany  w karaibskiej tradycji, Monty Alexander prezentuje ją w niezwykle ekspresyjnej i technicznie doskonałej grze.

Nagrywał i koncertował z największymi: od Franka Sinatry po Benny’ego Golsona i Dizzy’ego Gillespiego. Jednak, co niezwykle ważne, Monty Alexander od czasu swojego debiutu ( w 1965 roku) płytą „Alexander the Great” konsekwentnie eksponuje związki jazzu z reggae i calypso, wspaniale rozgrywając nastrój i brzmienie tych wzajemnie przeplatających się stylistyk.

Jean Luc Ponty to francuski wirtuoz skrzypiec ,który popularność i uznanie zdobył koncertując z własnymi zespołami, ale także ze sztandarową formacją fusion jazzu, zespołem The Mahavishnu Orchestra, Johnem McLaughlinem, Stanleyem Clarkiem, Alem Di Meolą i ekscentrycznymi grupami Franka Zappy. Jest jednym z twórców muzyki jazz-rockowej. Znalazł idealną formułę na połączenie jazzu z elektrycznymi, nowoczesnymi formami rocka progresywnego. Ponty niewątpliwie króluje nad francuską sceną jazzową. Jego muzyka ściąga na koncerty fanów z całego świata