Król Maciuś Pierwszy w internecie

Aż 25 776 uczniów obejrzało  przedstawienie Teatru Lalek Banialuka „Król Maciuś Pierwszy” na motywach powieści Janusza Korczaka (reżyseria Konrad Dworakowski) w ramach Internetowego Teatru TVP dla szkół. Przedstawienie rejestrowane było 23 lutego w trakcie pokazu na żywo. W pokazach uczestniczyli widzowie z 540 szkół na terenie całego kraju. Widowisko Banialuki cieszy się popularnością wśród widzów i uznaniem krytyki.

macius

Fot. Agnieszka Morcinek/Teatr Banialuka

  Spektakl otzrymał wcześniej m.in. Nagrodę Złocisty – Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci  i Młodzieży Korczak w Warszawie, gdzie wyróżniono także Marikę Wojciechowską za plastykę spektaklu oraz Piotra Klimka za muzykę do przedstawienia.

Kompozytor otrzymał także nagrodę za najlepszą muzykę podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Spotkania w Toruniu. Ponadto inscenizację doceniło Jury Dziecięco-Młodzieżowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy Maskarada w Rzeszowie, które przyznało jej nagrodę za najlepszy spektakl. „Jury postanowiło nagrodzić w ten sposób problematykę poruszoną  w spektaklu, grę aktorów oraz oprawę scenograficzną. W szczególny sposób komisja doceniła interakcję głównego bohatera z widownią, co pozwoliło głębiej wniknąć w jego świat.”

Spektakl „Król Maciuś Pierwszy” będzie można zobaczyć ponownie w maju w siedzibie Teatru Lalek Banialuka.( informacja Teatru )

Król Maciuś Pierwszy

na motywach powieści Janusza Korczaka

adaptacja Konrad Dworakowski

reżyseria Konrad Dworakowski

scenografia Marika Wojciechowska

muzyka Piotr Klimek

ruch sceniczny Anatoliy Ivanov

projekcje wideo Michał Zielony

aktorzy: Małgorzata Bulska, Magdalena Obidowska, Dagmara Włoszek, Władysław Aniszewski, Mateusz Barta, Konrad Ignatowski, Ziemowit Ptaszkowski, Ryszard Sypniewski

oraz Piotr Tomaszewski jako Duch Ojca i Franek Ignatowski – głos dziecka