Tenisowe sukcesy bielskiego klubu Advantage

Klub powstał w założonym przez Fundację Rozwoju Miasta Bielska-Białej - Parku Rosta. Fundacja zbudowała tu cztery korty tenisowe z nawierzchnią sztucznej trawy i postawiła halę tenisową. Park i korty przejęła od Fundacji spółka Advantage. Klub prowadzi Piotr Szczypka. Według klasyfikacji Polskiego Związku Tenisowego BKT Advantage Bielsko - Biała zajął 4 miejsce wśród 141 klubów w Polsce w 2016 roku.

tenis

W zakończonym 27 stycznia Wielkoszlemowego Turnieju Juniorów w Melbourne wychowanka klubu Advantage Maja Chwalińska w parze z Igą Świątek dotarły do finału ! Wielkie umiejętności, i talent Maji Chwalińskiej zostały dopracowane wprost idealnie przez trenerów klubowych.

Klub BKT „Advantage” działa na obiektach dawnych Kortów Park w Parku Rosta w Bielsku-Białej Komorowicach. Dwa korty przykryte są lekką konstrukcją z podwójną plandeką nowoczesnej technologii, zapewniającą ciepło i komfortowe warunki w okresie zimowym oraz letnim kiedy otwierane boki pozwalają na napływ świeżego powietrza. Dwa pozostałe korty przykryte są nowoczesnym dachem, którego budowę zakończyliśmy na początku listopada tego roku. Tutaj również istnieje możliwość otwarcia ścian bocznym w czasie letnim. Wszystkie korty ogrzewane są gazem co pozwala utrzymać stałą temperaturę nawet przy największych mrozach. Na obiekcie działa również przytulna kawiarenka gdzie można napić się ciepłej herbaty czy też zimnych napojów po treningach. Korty znajdują się w przepięknym 2,5 hektarowym Parku, gdzie w najbliższym czasie planowana jest budowa czterech kortów otwartych.

W klubie obecnie trenuje już ponad 130 dzieci co na polskie realia należy uznać za niebywały wyczyn bowiem tenis w Polsce wciąż postrzegany jest jako sport elitarny i snobistyczny. Niemniej jednak kolejne wyniki zawodników, wysoko wykwalifikowana kadra trenerska i miła atmosfera w klubie przyciągają rzesze nowych adeptów na korty przy ulicy Ceramicznej 20. Dzieci trenują w małych grupkach (4-6 osób) co pozwala na szybkie podnoszenie kwalifikacji. Zajęcia prowadzone są według zasad tenis10 i play & stay co pozwala na rywalizację od najmłodszych lat.

Klubem zarządza Piotr Szczypka, trener II klasy oraz pierwszy w Polsce naukowiec z dziedziny zarządzania tenisem. Napisany doktorat „Sposoby zarządzania klubami tenisowymi w Polsce” na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego ma pomóc w obraniu nowej, innowacyjnej ścieżki rozwoju klubu i przyczynić się realizacji głównego celu jakim jest stworzenie Akademii Tenisowej na miarę światowej marki.

advantage

wręczenie nagród od Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej

Na razie jednak klub może pochwalić się zawodnikami najwyższej klasy polskiej. W okresie wakacyjnym Luiza Kos zdobyła brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorek w Bytomiu a drużyna skrzatek ( do lat 12) zajęła 5 miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski w składzie Maja Chwalińska, Zosia Podbioł i Gosia  Stępień, Ola Wierzbowska. Pierwsze trzy zawodniczki zajęły trzy pierwsze miejsca zarówno w halowych, jak i letnich Mistrzostwach Śląska Skrzatów w kończącym się właśnie sezonie.