Barbie ma już 58 lat ...

Wszystko zaczęło się w latach 50-tych, kiedy to Ruth Handler - "mama" Barbie, uświadomiła sobie, że jej córka, Barbara, woli bawić się papierowymi lalkami, przedstawiającymi dorosłe kobiety, niż zalewającymi rynek bobasami... Wówczas to wpadła na pomysł stworzenia lalki, którą dziewczynki mogłyby przebierać i nadawać jej role dorosłych… Handler opowiedziała o pomyśle swojemu mężowi – Eliotowi, współwłaścicielowi firmy zabawkarskiej Mattel, jednak wizja lalki o kobiecych kształtach go nie zachwyciła.

barbie2

Do tematu powrócono ponownie, po roku 1956, kiedy to, podczas wycieczki po Europie, w Niemczech Ruth na jednej z wystaw sklepowych ujrzała właśnie taką lalkę - Bild Lilli, wzorowaną na dość odważnych komiksach dla dorosłych. Ruth kupiła kilka lalek i zabrała ze sobą do Stanów. Od tego momentu wszystko potoczyło się już z górki – gdy Ruth opracowała już nowy wygląd lalki, Barbie, bo tak nazwano lakę (od imienia córki Handlerów – Barbary), zadebiutowała na Amerykańskich Międzynarodowych Targach Zabawek, 9 kwietnia 1959 roku.

Pozostała jeszcze kwestia podobieństwa do lalki Lilli, jednak firma Mattel, pewna nadciągającego sukcesu Barbie, szybko wykupiła prawa do niemieckiej lalki, która w 1964 zniknęła z taśm produkcyjnych… I tak właśnie, 50 lat temu, oprócz dziecięcej zabawki, narodziła się ikona pop kultury…Pierwsza Barbie dostępna była w dwóch wersjach – blond i brunette. Lalka ubrana była w biało-czarny kostium kąpielowy ("black and white zebra striped swimsuit’" i czarne klapki ("open toe shoes"), a jako dodatek miała białe, plastikowe okulary słoneczne, z niebieskimi szkiełkami. Lalka szybko stała się fenomenem i w pierwszym roku sprzedano ponad 35.000 jej egzemplarzy, głównie dzięki marketingowi, opartemu w dużej mierze na reklamach telewizyjnych… Pierwszy model Barbie kosztował zaledwie 3 $, a dziś, 50 lat później, te same lalki, zwłaszcza NRFB (Never Removed From Box) i MIB (Mint In Box) osiągają na eBayu ceny przekraczające kilka tysięcy dolarów…

oprac. na podst. materiału z barbiecollection.blox