W Żywcu powstanie ścieżka rowerowa

Najbardziej popularna dotą ścieżką rowerową była tu trasa wokół Jeziora Żywieckiego, choć słowo "wokół" jest wciąż sporym nadużyciem. Teraz władze miasta nad Sołą pracują nad projektem nowej ścieżki rowerowej i ma to być prawdziwy hit.

rowery

–  Trasa poprowadzi od mostu kolejowego  na rzece Sole do Mostu Trzebińskiego, choć nie wykluczam, że w przyszłości – przy współpracy z władzami gmin Świnna i Jeleśnia – mogłaby zostać pociągnięta aż do Korbielowa. Myślę, że z tej ścieżki będą mogły korzystać  Przed nami wytyczenie szlaku, wykonanie studium wykonalności, ocena bioróżnorodności, ale najważniejsze, że mamy zagwarantowane środki unijne na ten cel. Chcemy przygotować trasę tak, aby mogli z niej korzystać również rolkarze. To ma być centrum rekreacji i odpoczynku dla całych rodzin – mówi burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

Kiedy hałas miasta dokuczy za bardzo

Życie w mieście zmienia ludzi. Narzuca wiele ograniczeń i odbiera pełnię wolności jaką posiada się mieszkając na wsi lub w małej miejscowości. Duże zbiorowości ludzkie mieszkające i pracujące w obszarze miasta żyją w przestrzeni egalitarnej, zorganizowanej przepisami , nakazami ,zakazami i bardzo zurbanizowanej .
 
 chinyspokojne
Każdy nowy przybysz, porzucający życie na prowincji,chcący zamieszkać w mieście, przeżywa szok. Zewsząd "atakują" go nieznane na wsi zagrożenia.Pełne ludzi ulice, rzeki samochodów, błyskające reklamy nie do końca ubranych kobiet, ogromne przestrzenie galerii handlowych, nieznane artykuły spożywcze i budzące grozę przedmioty techniczne. Do tego setki znaków otaczających przechodnia w przestrzeni publicznej z nieczytelnym przekazem i informacjami. Pędzące tłumy przechodniów są jak zaprogramowane automaty.

Drużyna pierścienia

29 lipca rozpoczyna się I kolejka rozgrywek w I Lidze piłki nożnej. Przez kilka lat mieszkańcy Podbeskidzia trwali w przekonaniu, że to obszar piłkarski, który nie dotyczy już zawodników drużyny z Bielska-Białej. No cóż, "drużyna pierścienia" ze stolicy Podbeskidzia, by wrócić do tabeli Ekstraklasy - a właściwie : LOTTO EKSTRAKLASY - przejść musi nie jedną "krainę" pierwszoligowych boisk.

druzyna pierscienia

 

Czytaj więcej: Drużyna pierścienia

Światowe Dni Młodzieży w Cieszynie

Od wczoraj do 26 lipca Cieszyn gościł będzie młodych pielgrzymów. Dla pielgrzymów przygotowano bardzo bogaty program, obfitujący w wycieczki, działania ewangelizacyjne, spotkania z kulturą regionu i Polski. Będzie także czas na zadumę i refleksję podczas wizyty w obozie Auschwitz-Birkenau. Dla Cieszyna szczególnym dniem pobytu pielgrzymów będzie sobota 23 lipca, kiedy to podejmą różne formy zaangażowania społecznego na rzecz miasta. Zwieńczeniem tego dnia będzie koncert na cieszyńskim Rynku o godz. 17.30, dedykowany naszym gościom, na który zapraszamy także mieszkańców.

rynek

      W programie krótka prezentacja Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej, wspólny śpiew oraz tańce animowane: Chocolate, Tak tak Panie, Nasze oczekiwanie, drama w wykonaniu Krzysztofa Biga, koncert zespołu Anty Babilon System. Całość zakończy Apel Jasnogórski z rozesłaniem. 25 lipca do Cieszyna przyjedzie dodatkowo jeszcze 1130 Włochów mieszkających w innych miejscowościach diecezji.

Czytaj więcej: Światowe Dni Młodzieży w Cieszynie